Archiwum: grudzień, 2018

22
grudnia

Fantasmagieria - Podcast 428 - “Wydanie świąteczne”

Fantasmagieria 428

Pada śnieg, pada śnieg, dzwonią dzwonki sań… Święta, czas spotkań rodzinnych, czas refleksji, czas odpoczynku i słuchania najpodcastu przy wigilijnym stole. Niemniej, jest to odcinek podwójnie świąteczny, bo nagrywamy w składzie słyszanym tylko circa raz na półtora roku (częściej to już tylko zimy stulecia są), więc jest co celebrować!

Pewnie przed słuchaniem powinienem ostrzec co wrażliwsze dusze, że jest to ta bardziej krnąbrna, nieugrzeczniona wersja Fantasmagierii, aczkolwiek wciąż można ją słuchać w samochodzie, odwożąc dzieci do szkoły i choć gracze w swojej masie są jacy są, nie ma co brać wszystkiego personalnie. A rozmawiamy o praktykach wielkich wydawców, jak to w ich sieci, niczym ławice ryb, wpadają gracze, którzy w swojej masie wykazują iloraz inteligencji odwrotnie proporcjonalny do swojej liczebności. Będzie też o etyce mediów. Takie tam, warto.

Audycja 428 to nie tylko oldskul, nie zapomnimy wspomnieć o kilku grach, w które ostatnio haratamy oraz wcisnąć kącik kulturalny. Zerknijcie tylko na tagi!

W rozmowie udział wzięli Dr Judym, Tzymische i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij czterysta dwudziesty ósmy odcinek podcastu
Youtube
Archive.org: mp3ogg

Pamiętajcie, że możecie wesprzeć najpodcast drobnym datkiem korzystając z paypala (adres dahman–małpa–fantasmagieria.net - na ten adres możecie pisać do mnie, jeśli preferujecie przelew bankowy). Bardzo chciałem podziękować wszystkim osobom, które w ostatnim czasie to zrobiły!

Ściągnij / subskrybuj podcast na iTunesSpotify
Fantasmagieria na Facebooku / na Twitterze / Grupa FB

 Fantasmagieria - Podcast 428 [95:22m]:
15
grudnia

Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 9 - “Reaktywacja”

Fantastyczna Fantasmagieria 9

Kiedy w 2008 nagraliśmy pierwszy odcinek Fantastycznej Fantasmagierii, miał być to spin-off najpodcastu, w którym rozmawiamy o innych naszych pasjach związanych z fantastyką (naukową), literaturą, filmami, serialami, ale i nie tylko. Od tamtej chwili minął rok i dopiero w 2009, kiedy pałeczkę przejęli Tzymische i Garret, audycja ruszyła z kopyta, niestety, aby chwilę później wejść w sen kriogenicznych na kolejnych 6 lat.

W tamtym okresie podcasty popkulturalne można było policzyć na palcach jednej ręki. Nie było Konglomeratu, który wypuszcza więcej odcinków tygodniowo, niż Fantastycznej było i potrzeba istnienia naszej audycji była niekwestionowana. Życie jednak weryfikuje pewne sprawy, a wielkości pasji nie idzie w parze z ilością wolnego czasu jaki można jej poświecić. Z czasem, we flagowej Fantasmagierii pojawił się kącik kulturalny, który przejął niejako obowiązki w podejmowaniu tematów innych niż gry wideo i sprawa osobnego podcastu ucichła.

Odcinek, który za chwilkę zabrzmi w waszych odtwarzaczach nazwany przewrotnie “Reaktywacja”, jest bardziej dla nas niż dla słuchaczy. Karmiony nostalgią postanowiłem przenieść się w czasie do momentu, w którym entuzjazm, był tym czego odmówić nam nie było można. Spontaniczność z jaką zorganizowaliśmy to nagranie odbiła się na części merytorycznej. Kilka lat temu, po ogromnym sukcesie odcinka o Marsie, mieliśmy w planach porozmawiać o fantastyce naukowej eksplorującej odmęty oceanów. Przed oczami wyobraźni miałem sceny z Seaquesta, Głębi, Kuli, Bioshocka i bardzo chciałem zarazić swoją pasją naszych słuchaczy i słuchaczki. Wiele rzeczy, szczególnie dotyczących literatury i seriali, zdążyła wyparować z mej pamięci. Dlatego o podwodnym SF mówimy tak trochę przy okazji, bez zagłębiania się w każdy tytuł z osobna. Musicie nam to wybaczyć, ale jeśli jakieś dzieło was zainteresowało poniżej znajdziecie listę omawianych tytułów.

Co do samej reaktywacji Fantastycznej. Nie będziemy się mierzyć z największymi, nie obiecujemy regularności, wysokiej jakości rozmów, najświeższych informacji, omawiania nowości wydawniczych i tym podobnych, obiecujemy pasję i jeśli będziemy widzieć odzew, wasze wsparcie, propozycje kolejnych tematów, to na następny odcinek nie będzie trzeba czekać 3 lat. Jeśli jest to wasza pierwsza przygoda z Fantastyczną, gorąco polecam zapoznać się najpierw z pierwszym odcinkiem.

W rozmowie udział wzięli Tzymische i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Gry planszowe:
Legendary Encounters: The X-Files Deck Building Game
Apocrypha Adventure Card Game
Firefly Adventures: Brigands and Browncoats
Call to Adventure

Seriale:
SeaQuest
Stargate: Atlantis
Man from Atlantis
1983
Colony

Filmy:
Głębia (Otchłań)
Lewiatan
Kula
The Meg
Thunderball
Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi
Voyage to the Bottom of the Sea
Captain Nemo and the Underwater City
Below
Virus
The Underwater City
Fatherland

Książki:
Frederik Pohl i Jack Williamson - Trylogia Undersea
Peter Watts - Rozgwiazda (cz. 1 serii Rifterów)
David Brin - Trylogia Gwiezdny przypływ
Frank Herbert - The Dragon in the Sea
Arthur C. Clarke - Wyspa delfinów
Joe Haldeman - Kamuflaż
China Miéville - Blizna

Gry:
Bioshock
AquaNox Deep Descent
SubWar 2050
X-COM: Terror from the Deep
Subnautica
Endless Ocean

Ściągnij odcinek odcinek fantastycznego podcastu
Youtube
Archive.org: mp3ogg

Pamiętajcie, że możecie wesprzeć najpodcast drobnym datkiem korzystając z paypala (adres dahman–małpa–fantasmagieria.net - na ten adres możecie pisać do mnie, jeśli preferujecie przelew bankowy), albo w każdy inny dowolny sposób (np. niewykorzystanym kodem na grę).

Ściągnij / subskrybuj podcast na iTunes
Fantasmagieria na Facebooku / na Twitterze / Grupa FB

 Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 9 [44:15m]:
8
grudnia

Fantasmagieria - Podcast 427 - “Trzech seniorów”

Fantasmagieria 427

Oskary branży gier, pieszczotliwie nazywane keighley’sami, zostały rozdane kilka dni temu podczas gali The Game Awards 2018. Geoff Keighley udoskonalił wypracowywaną przez lata formułę i pokazał absolutnie pierwszą klasę, ceremonię nie ustępującą w niczym rozdaniu nagród Akademii. Nasz komentarz, a także podsumowanie i omówienie zwycięzców oczywiście w odcinku, który dzięki temu rozrósł się do dość poważnych rozmiarów. W międzyczasie pojawiły się bardzo interesujące informacje dotyczące utworzenia nowego sklepu z grami, tym razem firmowanym logiem Epica, idący na wojnę o klienta, z bardzo korzystnymi warunki prowizji od sprzedaży dla samych twórców. 88 procent to jest absolutny ewenement, mało kto pamięta, że dawno, dawno temu, przed Steamem, przed Appstorem, twórcy dostawali ułamki procenta ze sprzedaży swoich gier, jednak my nie o tym, ale o potrzebie prawdziwej konkurencji dla Steama.

Drugą część zajmuje kącik “W co ostatnio grałeś?”. Od paru tygodni regularnie gramy w Battlefield V i choć wrażenia z rozgrywki są bardzo pozytywne, nie omieszkamy powiedzieć o tym co nie do końca się twórcom udało, oraz o tym jak się produkcja zmieniła od momentu, kiedy zaprezentowano ją po raz pierwszy.

Renesans przygodówkowy trwa w najlepsze. Tym razem rozmawiamy o kontynuacji absolutnego klasyka, czyli o grze Larry Wet Dreams Don’t Dry. Gra przygodowa w starym stylu, ze specyficznym, rubasznym humorem, komentarzem do czasów obecnych, ociekająca niepoprawnością polityczną i w prześwietnej rysowanej oprawie.

Jeśli lubicie nieoczywiste miszmasze gatunkowe i doszliście do wniosku, że Trialsy są nudne, a w chodzonych bijatykach powinno być więcej motocykli, musicie zainteresować się grą Steel Rats. Jak może pamiętacie, Stalowe szczury to jedna z gier, które przykuły moją uwagę dzięki bardzo interesującemu sposobi prezentacji podczas Pixel Heaven 2018!

W rozmowie udział wzięli Cooldan i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij czterysta dwudziesty siódmy odcinek podcastu
Youtube
Archive.org: mp3ogg

Pamiętajcie, że możecie wesprzeć najpodcast drobnym datkiem korzystając z paypala (adres dahman–małpa–fantasmagieria.net - na ten adres możecie pisać do mnie, jeśli preferujecie przelew bankowy). Bardzo chciałem podziękować wszystkim osobom, które w ostatnim czasie to zrobiły!

Ściągnij / subskrybuj podcast na iTunesSpotify
Fantasmagieria na Facebooku / na Twitterze / Grupa FB

 Fantasmagieria - Podcast 427 [147:10m]: