Archiwum według kategorii: ‘Fantastyczna’

15
grudnia

Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 9 - “Reaktywacja”

Fantastyczna Fantasmagieria 9

Kiedy w 2008 nagraliśmy pierwszy odcinek Fantastycznej Fantasmagierii, miał być to spin-off najpodcastu, w którym rozmawiamy o innych naszych pasjach związanych z fantastyką (naukową), literaturą, filmami, serialami, ale i nie tylko. Od tamtej chwili minął rok i dopiero w 2009, kiedy pałeczkę przejęli Tzymische i Garret, audycja ruszyła z kopyta, niestety, aby chwilę później wejść w sen kriogenicznych na kolejnych 6 lat.

W tamtym okresie podcasty popkulturalne można było policzyć na palcach jednej ręki. Nie było Konglomeratu, który wypuszcza więcej odcinków tygodniowo, niż Fantastycznej było i potrzeba istnienia naszej audycji była niekwestionowana. Życie jednak weryfikuje pewne sprawy, a wielkości pasji nie idzie w parze z ilością wolnego czasu jaki można jej poświecić. Z czasem, we flagowej Fantasmagierii pojawił się kącik kulturalny, który przejął niejako obowiązki w podejmowaniu tematów innych niż gry wideo i sprawa osobnego podcastu ucichła.

Odcinek, który za chwilkę zabrzmi w waszych odtwarzaczach nazwany przewrotnie “Reaktywacja”, jest bardziej dla nas niż dla słuchaczy. Karmiony nostalgią postanowiłem przenieść się w czasie do momentu, w którym entuzjazm, był tym czego odmówić nam nie było można. Spontaniczność z jaką zorganizowaliśmy to nagranie odbiła się na części merytorycznej. Kilka lat temu, po ogromnym sukcesie odcinka o Marsie, mieliśmy w planach porozmawiać o fantastyce naukowej eksplorującej odmęty oceanów. Przed oczami wyobraźni miałem sceny z Seaquesta, Głębi, Kuli, Bioshocka i bardzo chciałem zarazić swoją pasją naszych słuchaczy i słuchaczki. Wiele rzeczy, szczególnie dotyczących literatury i seriali, zdążyła wyparować z mej pamięci. Dlatego o podwodnym SF mówimy tak trochę przy okazji, bez zagłębiania się w każdy tytuł z osobna. Musicie nam to wybaczyć, ale jeśli jakieś dzieło was zainteresowało poniżej znajdziecie listę omawianych tytułów.

Co do samej reaktywacji Fantastycznej. Nie będziemy się mierzyć z największymi, nie obiecujemy regularności, wysokiej jakości rozmów, najświeższych informacji, omawiania nowości wydawniczych i tym podobnych, obiecujemy pasję i jeśli będziemy widzieć odzew, wasze wsparcie, propozycje kolejnych tematów, to na następny odcinek nie będzie trzeba czekać 3 lat. Jeśli jest to wasza pierwsza przygoda z Fantastyczną, gorąco polecam zapoznać się najpierw z pierwszym odcinkiem.

W rozmowie udział wzięli Tzymische i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Gry planszowe:
Legendary Encounters: The X-Files Deck Building Game
Apocrypha Adventure Card Game
Firefly Adventures: Brigands and Browncoats
Call to Adventure

Seriale:
SeaQuest
Stargate: Atlantis
Man from Atlantis
1983
Colony

Filmy:
Głębia (Otchłań)
Lewiatan
Kula
The Meg
Thunderball
Dwadzieścia tysięcy mil podmorskiej żeglugi
Voyage to the Bottom of the Sea
Captain Nemo and the Underwater City
Below
Virus
The Underwater City
Fatherland

Książki:
Frederik Pohl i Jack Williamson - Trylogia Undersea
Peter Watts - Rozgwiazda (cz. 1 serii Rifterów)
David Brin - Trylogia Gwiezdny przypływ
Frank Herbert - The Dragon in the Sea
Arthur C. Clarke - Wyspa delfinów
Joe Haldeman - Kamuflaż
China Miéville - Blizna

Gry:
Bioshock
AquaNox Deep Descent
SubWar 2050
X-COM: Terror from the Deep
Subnautica
Endless Ocean

Ściągnij odcinek odcinek fantastycznego podcastu
Youtube
Archive.org: mp3ogg

Pamiętajcie, że możecie wesprzeć najpodcast drobnym datkiem korzystając z paypala (adres dahman–małpa–fantasmagieria.net - na ten adres możecie pisać do mnie, jeśli preferujecie przelew bankowy), albo w każdy inny dowolny sposób (np. niewykorzystanym kodem na grę).

Ściągnij / subskrybuj podcast na iTunes
Fantasmagieria na Facebooku / na Twitterze / Grupa FB

 Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 9 [44:15m]:
25
września

Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 8 - “Robert A. Heinlein”

Fantastyczny 08

Rozmawiamy o pisarzu książek fantastyczno-naukowych Robercie A. Heinleinie. Przybliżamy jego postać i polecamy wybrane dzieła.

Wybrane książki wydane w Polsce:
Władcy marionetek (1951) (pol. 1991)
Daleki patrol (1953) (pol. około 1986)
Dubler (1956) (pol. 2000)
Drzwi do lata (1957) (pol. 1993)
Wkładaj kombinezon i w drogę (1958) (pol. 1995)
Kawaleria kosmosu (1959) (pol. 1994)
Obcy w obcym kraju (1962) (pol. 1995)
Luna to surowa pani (1966) (pol. 1992)
Piętaszek (Friday 1982) (pol. 1992)
Hiob: Komedia sprawiedliwości (1984) (pol. 1992)

Wybrane filmy:
Destination Moon (na podstawie Rocket Ship Galileo) (1950)
Władcy marionetek (The Puppet Masters Movie 1994)
Żołnierze kosmosu (Starship Troopers 1997) IMDb
Roughnecks: The Starship Troopers Chronicles (serial telewizyjny 1999)
Przeznaczenie (Predestination 2014) (na podstawie “-All You Zombies-”)
Starship Troopers: Inwazja (2012)

W rozmowie udział wzięli Tzymische i Dahman! Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Pamiętajcie, że możecie wesprzeć najpodcast drobnym datkiem korzystając z paypala (adres dahman-małpa-fantasmagieria.net - na ten adres możecie pisać, jeśli preferujecie przelew bankowy).

Ściągnij ósmy odcinek fantastycznego podcastu
Archive.org: mp3ogg
Youtube

Ściągnij / subskrybuj podcast na iTunes
Fantasmagieria na Facebooku / na Twitterze / Grupa FB

 Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 8 [54:16m]:
31
marca

Fantasmagieria - Podcast 343 - “Dobra zmiana”

Fantasmagieria 343

To musiało się wydarzyć. Zakulisowe podchody trwały kilka miesięcy, ale dziś możemy oficjalnie potwierdzić, do najpodcastu dołączył jeden z najbardziej rozpoznawalnych podcasterów growego półświatka - Michał Wikliński.

W odcinku rozmawiamy o politycznej poprawności w grach, autocenzurze, trochę o UFC, trochę o Metal Gear Solid V, a trochę The Division i o streamowaniu gier, będzie odrobinkę o serialach, pojawi się kącik podróżnika z zaleceniami co spakować do samolotu, itd. Jako pierwsi zaprezentujemy także recenzje Dark Souls 3 oraz Quantum Break (bez zdradzania zwrotów fabularnych), a jako bonus (w wersji wideo) zaprezentujemy EVE: Valkyrie (najlepsze wrażenia zapewniają kartonowe gogle wirtualnej rzeczywistości).

W rozmowie udział wzięli Sir Mike i Dahman! Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij trzysta czterdziesty trzeci odcinek podcastu
Archive.org: (stereo) mp3, ogg
Youtube

Ściągnij / subskrybuj podcast na iTunes
Fantasmagieria na Facebooku / na Twitterze / Grupa FB

 Fantasmagieria - Podcast 343 [119:22m]:
22
stycznia

Legendarne starcie z Predatorem

Legendary Encounters: A Predator Deck Building Game, to druga po Obcym gra z pod-serii Encounters i trzecia, jeśli chodzi o serię Legendary. Jest to tak zwana gra w budowanie talii z opcją zabawy dla jednego lub kilku graczy (maksymalnie pięciu). Grę zaczynam mając kilka prostych, podstawowych kart i podczas rozgrywki dobieramy, kupujemy mocniejsze karty tworząc swój deck, jednocześnie stawiamy karku wyzwaniom pojawiającym się na planszy.

Jak łatwo się domyślić głównym motywem tego wydania są filmy z Predatorem, dokładnie dwa pierwsze. Oczywiście to nie wszystko, bo dochodzi wariant grania predatorami, a także połączenia gry z kartami z Aliena.

Twórcy: Ben Cichoski i Danny Mandel
Wydawca: Upper Deck Entertainment
Rok wydania: 2015

Parę uwag co do filmu. Nagrany został tego samego dnia, w którym gra do mnie dotarła, więc na jakość wpłynęła wieczorowa pora. Kiedy mówię o obcych, w kontekście predatorów, mam po prostu na myśli złych i brzydkich kosmitów. Pudełka zawartości nie znałem i po części byłem zaskoczony nowym typem kart. Nie chciałem pozbawić filmu tej nuty zagadkowości i wspólnego przeżywania odkrywania nowych rzeczy.

[15:23] Na koniec, bonusik, prezentacja ułożonych wygodnie w pudełku i posegregowanych kart do Legendary Encounters: An Alien Deck Building Game.

19
stycznia

Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 7 - “Ten nieprawdopodobny Mars”

Fantastyczna 07

Jak zdradza misternie zawoalowany podtytuł, tematem odcinka jest “Mars” i jego rola w fantastyce naukowej. Fascynacja czerwoną planetą w literaturze SF trwa nieprzerwanie odkąd obiektywy teleskopów w drugiej połowie XIX wieku pozwoliły na bardziej szczegółową obserwację jej powierzchni i doszukanie się “kanałów”, a tym samym “dowodów” na działanie inteligentnych istnień. Pisarze prześcigają się w tworzeniu fantastycznych wizji tego co znajduje się na Marsie, a także egzystujących tam cywilizacji, jak również sposobów podboju Marsa przez Ziemian, aby uczynić go swoją kolejną kolonią.

Choć to zastrzeżenie pojawia się już na początku odcinka, przypominam, że omawiane przez nas tytuły głównie składają się na subiektywną listę tego co widzieliśmy lub czytaliśmy. Literatura poświęcona Marsowi, szczególnie klasyka SF, jest przebogata i nie wszystko co warte uwagi udało nam się przeczytać, więc wybaczcie naszą wybiórczość.

Dlatego mam nadzieję, że uzupełnicie naszą listę o własne propozycje wartych poznania książek, komiksów, filmów, seriali, czy gier w komentarzach. Naszym celem było nie tylko zainteresowanie was tematem, ale stymulowanie dyskusji na temat tego co lubimy w fantastyce naukowej, gdyż Fantastyczny podcast nie jest jednorazowym podrygiem, ale mamy plany na regularne nadawanie (jest już pomysł na kolejny odcinek).

Książki:
Wojna światów (1898) - H. G. Wells
Księżniczka Marsa (1917) - Edgar Rice Burroughs
Red Planet (1949) - Robert A. Heinlein
Kroniki marsjańskie (1950) - Ray Bradbury
Piaski Marsa (1951) - Arthur C. Clarke
Dubler (1956) - Robert A. Heinlein
Obcy w obcym kraju (1961) - Robert A. Heinlein
Podkayne of Mars (1963) - Robert A. Heinlein
Marsjański poślizg w czasie (1964) - Philip K. Dick
Czerwony Mars (1993) - Kim Stanley Robinson
Zielony Mars (1994) - Kim Stanley Robinson
Niebieski Mars (1996) - Kim Stanley Robinson
Mars (2006) - Rafał Kosik
Marsjanin (2014) - Andy Weir

Filmy:
Wojna światów (ang. The War of The Worlds) (1953) - reż. Byron Haskin
Robinson Crusoe na Marsie (1964) - reż. Byron Haskin
Kroniki marsjańskie (ang. The Martian Chronicles) (TV 1980) - reż. Michael Anderson
Pamięć absolutna (ang. Total Recall) (1990) - reż. Paul Verhoeven
Gatunek 2 (ang. Species II) (1998) - reż. Peter Medak
Czerwona Planeta (ang. Red Planet) (2000) - reż. Antony Hoffman
Duchy Marsa (ang. Ghosts of Mars) (2001) - reż. John Carpenter
Misja na Marsa (ang. Mission to Mars) (2002) - reż. Brian De Palma
Doom (2005) - reż. Andrzej Bartkowiak
Race to Mars (TV 2007) - reż. George Mihalka
John Carter (2012) - reż. Andrew Stanton
The Last Days on Mars (2013) - reż. Ruairí Robinson

Gry:
Seria Doom
Seria Red Faction
UFO: Enemy Unknown
Race to Mars

Pomysł reaktywacji Fantastycznej Fantasmagierii przewijał się kilkakrotnie od emisji ostatniego odcinka w kwietniu 2009 roku i mimo, że jej rolę przejął kącik kulturalny w Najpodkaście, zawsze chcieliśmy, aby pewne tematy nie były traktowane na doczepkę i po macoszemu. Po tak długiej przerwie pewne rzeczy wymagają jeszcze dopracowania, ale mam nadzieję, że wybaczycie niedociągnięcia, małe problemy techniczne i podzielicie się konstruktywnymi uwagami, co poprawić, zmienić i o czym warto pamiętać przy nagrywaniu kolejnego odcinka z serii.

W rozmowie udział wzięli Tzymische i Dahman. Zapraszam do słuchania, komentowania i polecania znajomym!

Ściągnij siódmy odcinek fantastycznego podcastu

Ściągnij / subskrybuj podcast na iTunes
Fantasmagieria na Facebooku / na Twitterze

 
 Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 7 [92:59m]: Play Now | Play in Popup
18
kwietnia

Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 6 - “Podróże w czasie jak przejażdżka tramwajem”

Upadek Babilonu nie nastał, ale niestety chochliki nabroiły i Bernosław stracił swój mały dysk, w swoim mały laptopiku i przez co pojawienie się szóstego odcinka Fantastycznej stanęło pod znakiem zapytania. Na szczęście jakieś zdeformowane nagrania się zachowały i dzięki pozanaturalnym umiejętnościom montażu dr Dahmanowskiego udało się z jajecznicy zrobić jajko. To tyle jeśli chodzi o tłumaczenie dlaczego dopiero teraz.

FF 06 BSG

W odcinku parę słów o Pyrkonie 2009 oczami malkontentów gawędziarzy Tzymische i Garreta, czyli “Dlaczego się starzejemy, a konwenty nie?”  Dalej będzie o tym co pisarz George R. R. Martin wniósł do fantastyki, a właściwie co z nią zrobił, co w jakiś magiczny sposób wiąże się z serialem BattleStar Galactica i nakręci małą rozmowę o stanie seriali fantastyczno naukowych. Na koniec słów parę o dwóch filmach przygotowanych jako specjalne uzupełnienie pełnoekranowej adaptacji “Strażników” czyli paradokument “Under the Hood” i animowana historia o upadłym marynarzu “Tales of the Black Freighter”.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij szósty odcinek fantastycznego podcastu

 
 Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 6 [58:43m]: Play Now | Play in Popup
23
marca

Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 5 - “Strażnicy.”

WATCHMENW długo oczekiwanym piątym już odcinku Fantastycznej Fantasmagierii posłuchacie o Philipie José Farmerze, amerykańskim pisarzu science fiction i fantasy, ojcu serii “Świat rzeki”, który zmarł 25. lutego zostawiając po sobie całkiem pokaźną spuściznę.

Jednak tematem odcinka będą “Strażnicy” (oryg. Watchmen), komiks, który doczekał się interesującej adaptacji, bardzo wiernej i trudnej w odbiorze przez przeciętnego widza. Fani Watchmenów, są jednak w pełni usatysfakcjonowani. Nasza opinię poznacie słuchając podcastu. Ciekawostka, jako jedyni komentatorzy nie wspominamy o “niebieskim dzwonku…”

Na koniec wciśniemy parę słów o najnowszej ekranizacji “Punishera” z podtytułem War Zone. Cóż…

Zapraszamy do wysłuchania i komentowania!

Ściągnij piąty odcinek fantastycznego podcastu

 
 Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 5 [51:09m]: Play Now | Play in Popup
1
marca

Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 4 - “Północ w domu lalek”

Ktoś by pomyślał, że to słomiany zapał był, jednak udało się ponownie. Tym razem, do towarzystwa Tzymische i Garreta dołączył Paweł Jawor, aka Dżawor, którego słuchacze pamiętać mogą z inauguracyjnego nagrania. Warto wspomnieć, że Paweł swego czasu zasłynął jak świetny mistrz gry i jego sesje gier fabularnych gościły na łamach np. “Magii i Miecz”.

Scott LynchW czwartym odcinku rozmawiamy o debiutancie na polskim rynku, pisarzu nazwiskiem Scott Lynch i jego dwóch książkach “Kłamstwa Locke’a Lamory” oraz “Na Szkarłatnych Morzach”. Łotrzykowskie powieści, czy warto im poświęcić czas? Przekonacie się po wysłuchaniu podcastu.

Bedą też wrażenia na gorąco po pierwszych dwóch odcinkach serialu Dollhouse Jossa Whedona. No właśnie, rozczarowanie, czy promyk nadziei na interesujący serial z pogranicza sci-fi? Dalszą część audycji poświęcamy komiksowi, szczególnie w aspekcie polskiego rynku i przemian jakie dokonały się w świadomości ludzi, którzy obserwują go totalnie z boku. Kończymy przybliżając interesujący system RPG “Midnight”.

Przed wysłuchaniem przestrzegamy, że podczas nagrania wystąpiły pewne problemy techniczne, których niestety nie dało się usunąć podczas montażu. Nie jest najlepiej, ale już po części, mamy plan jak je wyeliminować w przyszłości.

Zapraszamy do słuchania i komentowania!

Ściągnij czwarty odcinek fantastycznego podcastu

 
 Fantastyczna Fantasmagieria - Podcast 4 [65:53m]: Play Now | Play in Popup